עצי פרי לגינה

טרנד גידול צמחים ביתיים צובר תאוצה בשנים האחרונות, הוא נצפה במרפסות, בתור עציצים ביתיים ובצורה כמעט גורפת נמצא גם בגינות הבתים. הטרנד הזה שמוביל לא רק לריענון של חללי הבית והמרפסת, הופך גם לזמן תעסוקה מעולה ואפילו למידה אל דרכיו הנסתרים של הטבע. אך מעל לכל אלו הוא גם יכול לספק לבעליו פירות, אמנם לא בכמות מסחרית אבל בכמות די יפה בכדי להתענג מכמות מיץ או פרי נדיבה לימי הקיץ החמימים.  על כן נשאלת השאלה רגע לפני חזרת הקיץ אל חיינו, אילו עצי פרי יכולים להתאים לגינה ואיזה מהם יוכל להתאים לנו? התייעצנו עם המומחים של gan-yarak.co.il

מינימום תעסוקה ומלא פרי

העץ הראשון עליו נרצה להמליץ נחשב לעץ ישראלי עוד מתקופת התנ"ך, הוא שייך אל משפחת התותים וגם משתייך אל שבעת המינים והוא לא אחר מאשר עץ התאנה. העץ שיכול להגיע עד לשמונה מטרים גובה ושמונה מטרים אורך, מניב בשנה קרוב ל150 קילוגרם של פרי. הוא אינו דורש השקייה מרובה ונחשב למתאים לגידול בכל חלקי הארץ. הסוג השני נקרא "קטלב משונן" הוא נחשב לעמיד מאוד במיוחד בצעירותו, הוא זקוק לאדמה מאווררת ככל הניתן אך סתגלן אל סוגי אקלים שונים. גובה העץ גדל בין 4 עד 6 מטרים ורחובו בין 3 עד 5 מטרים, וניתן להנות מהצמיחה שלו בעיקר בחודשי הסתיו והאביב. חשוב רק לדעת כי עץ זה זקוק לשמש מלאה או חצי צל.

למטיבי לכת ואוהבי הדבר

ראשית נתחיל מסוג עץ די חביב שרק בשנים האחרונות עושה דרכו אל הגינות הישראליות, הוא לא אחר מאשר ה"גאויבה הננסית" העץ המעולה הזה יכול להניב פירות למשך כל השנה, הוא בעל קצב גידול גבוהה ביחס לעצים אחרים. עם זאת הוא דורש לא מעט עבודה סביבו, החל מגיזום של ענפים עייפים או כאלו ש"התבלבלו" בצורת הגדילה שלהם ועד לתחזוקה שוטפת אל מול מזיקים כמו כנימות. לעומת זאת עץ הליצ'י שהגיע גם הוא מאזורים אסייתיים, יכול לגדול עד ל12 מטרים והוא צומח בצורה איטית ומתונה. את פירותיו נקבל בתקופת האביב, אך בתחילת הגידול מומלץ לשמור על העץ מפני מזג אוויר קיצוני.