כסף, המנוע שמניע את העולם

האם בעצם הריצה המטורפת שלא נפסקת לרגע על ידי האנושות בכל פינה ופינה ברחבי העולם אחרי הכסף באמת תביא אושר לאדם? אם נבדוק זאת לעומק נגלה שהכסף לא מצליח למלא את הריקנות שקיימת אצל האדם, מכיוון שהמאמץ להשיג את הכסף הוא גדול מאוד ומלווה בהשקעה של שעות רבות במשך היום ולפעמים גם בלילה , ויתור על שעות שינה ועוד הקרבות. אדם עשיר שעשה זאת במו ידיו הופך למעשה לעבד מודרני ועובד מצאת החמה ועד צאת הנשמה.

אנו חווים מזה כשנה משבר עולמי כתוצאה ממגפת הקורונה שבאה לידי ביטוי בזה שמאות מיליוני עובדים קיבלו מכתבי פיטורים ונאלצים כרגע להסתדר בצורות שונות ממה שהורגלו עד היום כדי להשיג את הכסף לקיומם. 

הגענו כאן לשאלה המרכזית, איך האדם בעולם הזה משיג אושר ומילוי כזה שהחיים שלו יוגדרו ממלאים ומספקים?

הבעיה העיקרית של האדם בעולם הזה , זהו אותו רצון ליהנות שנולדנו עמו, שבמילים אחרות נקרא אגואיזם. המרדף שלנו הוא לא אחר הכסף אלא אחר מילוי סיפוקים בלתי פוסקים ההולכים ומתפתחים באדם. הרצון הזה אינו מניח אף לרגע אחד בכל ימי חייו ודורש ללא הרף מילויים מכל הסוגים , וזה הוא בעצם המנוע שמניע את כל העולם. 

אז מה עושים ? חוכמת הקבלה עוסקת בנושא הזה ללא הרף. הטענה המרכזית בלימוד בחוכמת הקבלה היא שאם נשנה את הכיוון של הנאה ממצב של ליהנות לעצמי למצב של ליהנות לאחרים נרגיש מילוי אינסופי , וכאן בעצם מסתתרת המהפכה הרוחנית הגדולה שצריכה לעבור על כל האנושות כדי להגיע לחיים טובים. במקום לרוץ כמו כלב אחרי הזנב כדי להשיג עוד ועוד כסף ובסוף להשאר ריקים , צריך ללמוד איך להשתמש באותו רצון שאיתו נולדנו בעל כורחנו ולשנות את המטרה. כלומר בסך הכול לשנות את הכיוון, כלומר לתת יחס טוב לאחרים במקום להיות מרוכז כל הזמן בעצמי .

צריך לבנות חברה אנושית שתעלה את המודעות של כולנו לחוקי החיים בעולם המקושר שבו אנו חיים. על כל אדם להפנים שהדרך היחידה שלו לשרוד היא לרצות לנטרל את האגו מהיחסים הבין אישיים. רק כשרשתות התקשורת וראשי המדינות יקדמו הסברה רחבה לגבי האגו כסיבה האמיתית למשבר, כאשר מערכות החינוך הגלובליות יעברו שינוי ויתחילו לחנך לכך שהחיים בעידן הגלובלי מחייבים אותנו להיות מאוחדים ואחראיים אחד על השני, שפע של כסף יישב בחשבונות הבנק שלנו.