האנושות וכדור אחד קטן

בשנים האחרונות ישנה עלייה של אירועים  בכדוה"א – כמו שינויי מזג אוויר קיצוניים, אסונות טבע תכופים וחמורים, הכחדת מינים מואצת, שגרמו למדענים להכריז על משבר אקלים חמור ולהביע דאגה רצינית לגבי טיב המשך החיים בכדוה"א כבר בעשרות השנים הקרובות. 

לכדוה"א יש יכולת מסוימת לחידוש משאבים מתכלים ולדברי המדענים, קצב הצריכה שלנו עבר את יכולת כדוה"א לחדשם. מה שזה אומר במילים פשוטות – המשאבים שאנחנו משתמשים בהם היום כמו פחם, מים, צמחיה מינרלים וכו' לא מתחדשים.

בעולם שפוי, הודעה כזאת הייתה גורמת לראשי העולם ולכל אדם בר-דעת לעצור מיידית את עיסוקיו ולדאוג למענה, לתוכניות התמודדות, שהרי מדובר בסיכון הישרדותי ממשי וודאי הממתין לילדינו ולנכדינו, ולא בעתיד לוט בערפל אלא בעוד עשרות שנים בודדות בלבד. אולם, אין זה כך, עולם כמנהגו נוהג ברמה האישית וברמה הגלובלית.

מפליא? לא ממש. אם לא שמתם לב העולם לא שפוי, כולנו טומנים ראש עמוק בחול וזה טבעי. טבעי מכיוון שאנחנו שבויים בתוך האגו שלנו. האגו הוא הרצון האנושי ליהנות, שזה תקין לכשעצמו, אבל ברמה האנושית ההנאה באה על חשבון אחרים ולטובתנו האישית בלבד. הנטייה המולדת בתוככי כולנו היא שיצאה מכלל שליטה והביאה למצב הזה מלכתחילה. העולם לא היה נמצא לפני הרס אם לא היה בנו תיאבון ללא שובע לשליטה, כוח וניצול. אנחנו רואים זאת בכל תחומי חיינו. 

מערכת הטבע היא לא רק פרחים וצמחים, היא כוללת את כל רמות הקיום מהדומם ועד החי ובני האדם. בניגוד לדרך שבה אנחנו תופסים את עצמנו, אנחנו איננו צופים מהצד על הטבע אלא חלק ממנו גם כן. ההבדל הוא שכל הרמות האחרות מתקיימות ומתנהלות בשירות ונתינה הדדיים ורק הרמה האנושית משתמשת בסביבותיה לטובתה האישית בלבד, כך שאפשר לומר שמשבר האקלים הוא משבר אנושי. משבר בטיב הקשרים והיחסים האנושיים. 

היחס הבסיסי שלנו לחיים הוא בניגוד לחוקי הטבע הממשיים והמוחלטים בדיוק כמו חוק המשיכה. כל רמות הקיום קשורות ותלויות אחת בשנייה ולכן היחס מתחשב בהתאם. כאשר אנחנו מתייחסים בניצול לסביבתנו ובעיקר לבני אדם אחרים, אנחנו גורמים נזק ממשי לכל רמות המערכת ומוציאים אותן מאיזון. זהו המקור השורשי האמיתי לכל תופעות הטבע הקשות ולמעשה לכל הקשיים והסבל בחיים האנושיים בכלל. הפידבק שאנחנו מקבלים בחיינו מהרמה הפיזית ועד הרמה הרגשית הם שליליים בהתאם. 

אבל לא הכול אבוד. אם הכול קורה בגללנו אז הנגזרת של זה הוא שגם הפתרון מונח לפתחה של האנושות. כדי לפתור את משבר האקלים יש ליזום שינוי בטיב היחסים והקשרים האנושיים. להתאים את ההתנהלות ולחיות לפי חוקי הטבע החברתיים ובראשם – חוק הערבות ההדדית. מאחר ואנו הרמה הגבוהה ביותר, השינוי בנו יתקן וירפא את כל שאר רמות הטבע, כדוה"א יחלים ואנחנו כולנו נגלה סוף סוף מהם חיי בטחון, אושר ושלווה.