מזג האוויר הפוליטי

שני גושים, האחד עם רוח ימנית השני עם רוח שמאלנית. כמו שני ניצים העומדים זה מול זה בדו קרב מימי המערב הפרוע, שולפים נשק קטלני זה כלפי זה במטרה להפיל את היריב לקרקע ולצהול חיסלתי.

עומדים זה מול זה במטרה להפיל את היריב

ככה מרגיש מזג האוויר הפוליטי במדינה. כל צד בטוח בצדקתו ומחזיק תחמושת של הוכחות, תיעודים, מספרים, תאריכים, מאמרים, מומחים, נימוקים. כל אירוע שקורה במדינה מתיישב ישר במוח של כל צד בהתאם לתפיסתן הפוליטית והופך להיות עוד כדור בקנה ההצדקה שלו. כל אירוע הופך לעוד רוח שנושבת לצד המתאים לכל צד וכל צד משתמש בכל אירוע כסופה שיש לצאת להדוף אותה, לא שואל את עצמו האם באמת ניתן להילחם כנגד סופה ולבולמה או שיש פה מישהו שמנהל את מערכת מזג האוויר הכללית.

נשאלת השאלה האם באמת יש מישהו שרואה את כל המשבים בחלל השלם? האם יש מישהו שרואה את כלל הזרמים מימין ומשמאל ואת השפעתם אלה על אלה? האם מישהו יכול לראות לאן נושבת הרוח ומה יהיה בסופה, האם תדעך או תהפוך להוריקן שישמיד את כל הנקרה בדרכו?

נשאלת גם השאלה האם יש אמת מוחלטת? האם יש צד אחד שצודק לגמרי ויש צד שטועה לגמרי?

כנראה שלא. האמת היא בעיני המתבונן, וכל מתבונן רואה בכל אירוע את מה שמתיישב טוב על פי תפיסתו הפוליטית ומוחו לא קולט, לא רואה את מה שלא מתיישב טוב על פי תפיסתו הוא. 

אנשים מושפעים מהרוח הפוליטית שהייתה בביתם, מהמאורעות שחוו, מרגישות זו או אחרת, ממבנה מוחם, מערכים שספגו, מסביבה בה גדלו. יש הטוענים שאפשר לנבא מראש בהסתברות זו או אחרת לאיזה מחנה ישתייך כל אחד, זאת על פי ניתוחים מקדימים. כמו שניתן לנבא מראש בהסתברות זו או אחרת, מה יהיה צבע העיניים של כל אחד ואחד.

האם נעלה בדעתנו ליצור מזג אוויר חברתי על פי צבע העיניים? האם יש מצב שמחנה העיניים הירוקות יעמוד בוויכוח אין סופי מול מחנה העיניים השחורות? ברור שלא! לא משנה מה צבע העיניים של כל אחד אנחנו נתייחס אליו כבן אדם שצבע עיניו מסוים.

מדוע שלא נקבל באותה צורה את ההשתייכות למחנה פוליטי? למה שלא נקבל שיש מי שדעתו נוטה לימין ויש מי שדעתו נוטה לשמאל ושכולם משתייכים לעם אחד? הלוואי שנמצא את הדרך מעל הדעות השונות לחיות ביחד ולטפח שיתופי פעולה לטובת הכלל.